W najbliższy weekend razem z powiatem bocheńskim zapraszamy na “Weekend z zabytkami”
Co będzie można zobaczyć w naszej gminie?
1. Nazwa wydarzenia: Spotkania z historią
Miejsce: Dom Kultury Gawłówek, Gmina Drwinia
Kiedy: sobota 07.09.2024 godz. 14:00
Co w programie: Zwiedzanie linii fortyfikacji niemieckich z II wojny światowej zwanej OKH Stellung A2 budowanej przez ludność polską w 1944 roku. W spotkaniu udział wezmą grupy rekonstrukcyjne prezentujące elementy uzbrojenia i wyposażenia znajdującego się na stanach walczących stron w czasie II wojny światowej. Dodatkowo wyeksponowane zostaną modele i dioramy pojazdów oraz budowli z czasów wojny. Będzie również możliwość nabycia książek historycznych dotyczących okresu drugiej wojny światowej
2. Nazwa wydarzenia: Kościół pw. św. Jana Chrzciciela i Góra św. Jana w Mikluszowicach
Miejsce: Mikluszowice 45, Gmina Drwinia
Kiedy: niedziela 08.09.2024 godz. 17:00
Co w programie: Kościół św. Jana Chrzciciela w Mikluszowicach zbudowany w latach 1859-1863, a zlokalizowany na północnym zachodzie od Góry św. Jana. Wnętrze kościoła posiada neobarokowy wystrój. W świątyni można zobaczyć m.in. XVI-wieczną figurę Chrystusa Zmartwychwstałego, zabytkową chrzcielnicę z 1850 r. oraz neobarokowy ołtarz główny. Góra św. Jana to otoczone licznymi legendami, 15. metrowe wzniesienie, które powstało w sposób naturalny przez meandrującą rzekę Rabę. Badania archeologiczne wskazują, iż w średniowieczu funkcjonował tu gród obronny. W XII wieku na wzgórzu został wzniesiony kościół drewniany. Budowla kilkakrotnie płonęła, dlatego wzniesiono murowaną świątynię w innym miejscu.
3. Nazwa wydarzenia: Dwór w Bieńkowicach
Miejsce: Bieńkowice 1, Gmina Drwinia
Kiedy: niedziela 08.09.2024 godz. 11:00 i 13:00
Co w programie: Szlachecki dwór zbudowany w 1844 r. na miejscu dworu poprzedniego. Sama wieś ma ponad 650lat, Majątek dawniej należał do dóbr Królowej Bony, a później do szlacheckich rodów Bonerów, Zamojskich i Tęgoborskich. Wierusz Kowalskich Ostatnimi przedwojennymi właścicielami byli Jasińscy. W 1937 roku Zbigniew Jasiński, wówczas właściciel, zginął tragicznie, jak głosi opowieść prawdopodobnie z powodu nieszczęśliwej miłości. Przed śmiercią sprowadził muzykantów, którzy grali pod lipą religijne pieśni, gdy rozległ się strzał. Od tej pory w dworze miały miejsce niepokojące zjawiska: brzęk tłuczonego szkła, przestawiane meble i widzenie postaci zmarłego panicza. Po II wojnie światowej dwór popadł w ruinę, a dzięki odbudowie w 2015r odzyskał swój dawny blask, obecnie jest w prywatnych rękach.
Zapraszamy